GYM

Gym-Vücut geliştirme;

Ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların bir araya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibers) geliştirilmesi işlemidir. Bu işlem belli bir program dahilinde ve bilinçli bir şekilde enazından bir antrönör gözetiminde yapılmalıdır. Aksi takdirde kalıcı yaralanmalar kaçınılmazdır. Herkes sağlıklı ve göze hitap eden bir vücudu olsun ister bunun için zaman, azim, düzenli antreman ve sağlıklı beslenme olmazsa olmazdır.

Hangi sıklıkta çalışılmalıdır;

Vücut geliştirme çevrelerinde devam eden tartışmalardan biri, kas gruplarının ne sıklıkta çalıştırılması gerektiğidir. Yapılan araştırmalarda kas gelişiminin uyarılması için 48 saatlik bir süre, 24 saat gibi kısa bir süreye göre daha iyi bir yenilenme zamanıdır. Yani aynı kas grubunu kesinlikle en az 48 saat çalıştırmayın.

İdmanlar arasındaki zaman ayarını düzenlemek, bireyleri vücut direncinin de düşmesinden koruyarak sıkılaşma sırasında karşılaşılabilecek sağlık sorunlarını da en az seviyeye indirmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle her birey aynı kas grubunu çalıştıran idmanlarını her gün yapmaktansa iki günde bir yapmaya özen göstermelidir. Her gün idman yapmak vücut ritmini bozabilmektedir.

WhatsApp chat